Occasionverkoop daalt in juli 2026, gunstiger onderhandelingspositie voor kopers

De verkoop van gebruikte personenauto's aan consumenten liep in juli 2026 opnieuw terug. Volgens cijfers van VWE Automotive, bewerkt door AUMACON, wisselden er 120.084 occasions van eigenaar in het B2C-segment, waarbij autobedrijven verkopen aan eindgebruikers. Dat is 4,4 procent minder dan in juli 2025, toen er 125.591 gebruikte personenauto's werden verkocht. Daarmee is juli de zevende maand op rij met een daling in dit segment.

Toch is er ook een lichtpunt. Ten opzichte van juni 2026, toen 118.162 personenauto's van eigenaar wisselden, ligt de verkoop in juli 1,6 procent hoger. De maand-op-maand ontwikkeling wijst dus op een lichte opleving, ook al blijft de vergelijking met vorig jaar negatief.

Alle segmenten in de min

De daling was in juli in alle handelssegmenten zichtbaar. In het C2C-segment, waar particulieren onderling auto's verhandelen, werden 55.511 occasions verkocht, een min van 6,5 procent. Het B2B-segment, de onderlinge handel tussen autobedrijven, kwam uit op 84.123 auto's, 4,0 procent minder dan een jaar eerder.

Over de eerste zeven maanden van 2026 lopen alle drie de segmenten achter op vorig jaar. In het B2C-segment gaat het om 830.020 verkopen, ruim 36.000 minder dan in dezelfde periode van 2025.

Occasionverkoop januari tot en met juli 2026

Segment 2026 2025 Verschil
B2C (bedrijf aan consument) 830.020 866.241 -4,2%
C2C (consument onderling) 386.654 400.991 -3,6%
B2B (bedrijf onderling) 603.380 610.353 -1,1%

Grootste terugval bij bedrijfsauto's

De sterkste daling deed zich voor bij gebruikte bedrijfsauto's. Daar zakte de verkoop met 16,4 procent, van 11.060 naar 9.245 exemplaren. Bij personenauto's bleef de terugval met 4,4 procent beperkter. Vrijwel alle volumemerken noteerden een lagere afzet dan een jaar eerder, wat laat zien dat de teruggang breed door de markt loopt.

Volkswagen blijft grootste merk, jonge merken in opmars

Binnen de personenautomarkt is Volkswagen met 13.668 verkochte occasions het grootste B2C-merk, gevolgd door Peugeot, Opel, Renault en Ford. Opvallend is de groei van een aantal relatief jonge merken. BYD ging van 57 verkochte occasions in juli 2025 naar 417 in juli 2026. Cupra klom van 657 naar 958 en Polestar steeg van 125 naar 236 exemplaren, een toename van 88,8 procent.

De grootste daler is Lynk & Co. Waar in juli 2025 nog 1.520 occasions van dit merk werden verkocht, waren dat er een jaar later 937, een min van 38,4 procent. Bij de bedrijfsauto's voert Mercedes-Benz de lijst aan, voor Ford, Volkswagen, Opel en Renault.

Occasionverkopen juli 2026

Tweedehands auto blijft populair

Op de langere termijn blijft de occasionmarkt sterk. In 2025 werden in Nederland ongeveer 2,1 miljoen tweedehands auto's verkocht, een record en 5,5 keer zoveel als het aantal nieuwe auto's. Ter vergelijking: in België ligt die verhouding op ongeveer twee keer. Op basis van de eerste helft van 2026 komt het jaartotaal naar verwachting slechts iets lager uit. Voor veel autobedrijven is de handel in occasions inmiddels belangrijker dan de verkoop van nieuwe auto's.

Elektrische occasions in trek, prijzen lopen op

Het aandeel elektrische auto's binnen de occasionverkoop groeit. In de eerste helft van 2026 wisselden ruim 70.500 elektrische occasions van eigenaar, goed voor 6,7 procent van het totaal. In de eerste helft van 2025 was dat nog 4,2 procent. Door de hogere brandstofprijzen is de belangstelling voor elektrische occasions toegenomen. De prijzen zijn na een eerdere daling weer opgelopen. Dat kan de vraag op termijn iets afremmen, maar is tegelijk gunstig voor de restwaardes en daarmee uiteindelijk voor de leasetermijnen.

Ook de internationale handel speelt een steeds grotere rol. In de eerste helft van 2026 werden ruim 180.000 auto's geïmporteerd. Bij elektrische auto's werd tot voor kort vooral veel geëxporteerd: in 2025 verdwenen er per saldo ongeveer 24.750 eerder gesubsidieerde elektrische auto's naar het buitenland. In de eerste helft van 2026 was dat met 5.400 een stuk minder. Gebruikte plug-in hybrides worden per saldo nog wel geïmporteerd, wat wijst op een sterkere particuliere vraag.

Financiering vooraf regelen loont

Een markt die iets afkoelt, betekent voor kopers vaak wat meer ruimte om te vergelijken en te onderhandelen. Wie een occasion op het oog heeft, doet er goed aan de financiering vooraf te regelen. Zo is duidelijk welk maandbedrag past en kun je snel handelen zodra de juiste auto voorbijkomt. Op onze pagina geld lenen voor een auto lees je waar je op moet letten bij het financieren van een gebruikte auto.

Particulieren die een occasion willen financieren, kunnen direct een auto-lening aanvragen. Ondernemers en zzp'ers die zakelijk willen rijden, vinden bij financial lease een oplossing waarbij de auto na de looptijd hun eigendom wordt. Juist voor jonggebruikte occasions is die vorm van leasen een aantrekkelijk alternatief, ook nu de prijzen van elektrische occasions oplopen. In beide gevallen weet je vooraf waar je aan toe bent, ongeacht hoe de markt zich verder ontwikkelt.

Bronnen: VWE Automotive (kerncijfers, bewerking AUMACON), Aftersales Magazine (merkgegevens), BOVAG en ING Research (marktcontext en grafieken).